Borcundan dolayı kapanan TTNET hesabından internete bağlanmak

emrebilgin.com-hideman-logoHack felsefesine uygun bir yazıdan merhaba. Şunu belirtmeden başlayamayacağım: kullandığım “hack” ifadesi kavramsal bağlamda. Ülkemiz internet kültüründe aşina olan sanal korsanlık ifadesinden uzak yani.

Makalemin başlığına bakıldığında illegal bir yöntem anlatımı akla gelse de, amacım bir zaafiyetin giderilmesi (yersen!) veya yönetimlere karşı olan tepkimi dışa vurmak. (Şuradaki yazım ve gelecekte bunun hakkında yazacaklarıma atıftır. Zira gezinti.com saçmalığı ve TTNet’in tekelliğini kullanması yönünde de epey dokunduracağım kendilerine. Şu an konuyu dağıtmamak daha mantıklı.)

TTNet ve “Türkiye interneti”ni nereden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Hepimizin zihninde birşeyler canlandırmıştır bu sözüm eminim. Bu makalem de bunlardan keşfettiğim bir tanesi ile alakalı.

TTNet borcu ödenmemiş kullanıcıların internet erişimini gayet doğal olarak kesiyor. Fakat kesmekten kastımı tüm internet erişiminin engellenmesi olarak algılamayın. Zira olayın odak noktası burası. Bağlantınız kesileceği zaman fiziki bağlantının kesilmesi veya tüm erişim kapılarınızın kapatılması söz konusu değil. Http, Ftp gibi standart portların erişimi, Hotspot Shield gibi programların kullandığı portların erişimi kapatılıyor fakat diğer portların internet erişimi hala devam eder durumda kalıyor.

Android – Dropbox ikilisini photo upload özelliğiyle kullanıyorum. Yani telefonumda çektiğim fotoğraflar otomatik olarak Dropbox hesabıma upload ediliyor. Bilgisayarımda kurulu olan Dropbox istemsici ise sürekli senkronizasyon durumunda, hesabım ile bilgisayarımdaki klasörümü senkron tutuyor. Buraya kadar herşey normal. Bağlantımın borcundan dolayı kapatıldığı bir dönemde, telefonumdan çektiğim bir fotoğraf Dropbox’a yüklendi. İlginç olan ise bilgisayarımdaki Dropbox istemcisinin 1 dakika içerisinde bu fotoğrafı bilgisayarıma indirmesiydi. Normal şartlarda internet erişimine kapalı olan hattımın Dropbox hesabıma erişmesi mümkün değil. Olayı biraz araştırdığımda, yukarıda bahsettiğim portların erişiminin tamamen engellenmediği durumunu keşfettim. Yani VPN gibi bir tünel bağlantı kurabilirseniz, kapalı olan hattınızdan internete bağlanabiliyorsunuz.

Konu burada kalmamalı; ücretli olarak kullanıcısı olduğum Hideman Secure VPN hizmetiyle durumu test ettim ve bingo! Dünyanın bir çok ülkesindeki sunucular ile bilgisayarım arasında SecVPN bağlantısı kuran Hideman, kapalı olan internet hattım üzerinden beni internete bağlayabiliyor! Hemen eklemem gerekir ki Hotspot gibi bir çok bilinen program hala devre-dışı.

Nasıl yapılır

Gelelim işin how-to kısmına. Buradan da görebileceğiniz gibi, Hideman aylık ultimate (mobil ve masaüstü) kullanım ücreti $9. Aldığınız hizmete göre epey cüzi bir oran. Hemen belirtmeliyim ki, iOS ve Android desteği bulunan uygulaması sayesinde, güvenli VPN hizmetinize telefonunuzdan da erişebiliyorsunuz. Bonusumuz da var, ücretten korkmayın. Hideman haftada 5 saat olarak ücretsiz bağlantı da sunuyor. Deneme periyodu olarakta güzel bir süre.

Şimdi yapmanız gereken yalnızca buradan Hideman yazılımını indirmek. Basit bir kurulum sonrasında Türkçe arayüz desteğiyle bir ülke seçin ve o ülke üzerinden internete bağlanmaya başlayın.

TTNet’in engellemesini aştığınız gibi, burada bahsettiğim absürt hükümet engellemelerini de aşmış oluyorsunuz!

Özgür bir yaşam ile kalın…

22092 kez okundu.

Borcundan dolayı kapanan TTNET hesabından internete bağlanmak” hakkında 3 yorum

 1. Hidemanın distrübütörümüsün bilader ne 10 doları, fullprogramlarindir.com ‘dan indircen o hidemanıda milleti niye para harcatmaya çalışıyorsun

  1. Sayın aklivatandas;

   fullprogramlarindir.com reklamı yapmaya mı geldiniz?

   Hideman ücretsiz kullanım sınırları

   Yazıyı yazdığım tarihte 5, şu an haftalık 7 saatlik ücretsiz kullanım sunuyor Hideman. Sonrasında ücret ödemelisiniz.

Sen de yorumla