Eğer iPhone kullanıyorsanız tehlikedesiniz!

emrebilgin.com-apple-pirate-hacking-icon2014, 28 Şubat itibariyle CNBC‘de yayınlanmış bir haber üzerine konu hakkında yazmak istedim.

Haber, Apple tarafından haber tarihinden bir hafta önce yayınlanan bir güvenlik güncellemesi hakkında. Güncelleme iPod, iPhone ve iPad cihazları etkiliyor. Eğer yakın zamanda iPhone telefonunuzu güncellemediyseniz, kişisel bilgileriniz ve muhtemel hassas banka bilgileriniz tehlike altında!

Tehlikedesiniz!

Şöyle ki: saldırgan eğer sizin cihazınızla aynı networke bağlı ise, güvenli protokol üzerinde yürüyen Gmail, Facebook, Yerel yönetimler gibi servislerle aranızdaki veri trafiğine ulaşabilir ve/veya müdahale edebilir. Güvenlik zaafiyeti hakkında Johns Hopkins Üniversitesi Kriptografi Profesörü Matthew Green şöyle diyor:

It’s as bad as you could imagine, that’s all I can say.

(Bu hayal edebileceğiniz kadar kötü, tüm söyleyebileceğim bu.)

Apple; güvenlik zaafiyeti, iOS‘un gizli güvenli katman işletimi ve güvenlik zaafiyetinin ne zaman keşfedildiği hakkında bir bilgi vermiyor. Konuya dair tek verdiği bilgi:

The software “failed to validate the authenticity of the connection.”

(İşletim sistemi, bağlantının yetki doğrulamasını yapmakta başarısız kalıyor.)

Apple gerekli güvenlik güncelleştirmelerini yayınlamış durumda ve bu güvenlik zaafiyetinden etkinlenmek istemiyorsanız, bahsi geçen cihazınızı en son sürüme güncellemelisiniz.

Durum

Edinilmiş bilgiye göre, zaafiyetin keşfedilmesi sonrası yalnızca kullanıcılarının %20‘si cihazını en son iOS sürümüne güncellemiş durumda. Bu durum zaafiyet kullanmak isteyen bilişim korsanlarının iştahını kabartıyor tabiki. Zira tek bir hedefe saldırmak yerine, birden fazla kullanıcıyı etkileyecek bir şekilde saldırı düzenlendiğinde, kendinizi korumanız çok daha düşük bir ihtimal. Daha basit tabirle popüler bir oyun indirdiğinizde, içerisinde cihazınızı saldırgana teslim eden bir zararlı yazılım saklanmış olabilir!

Ne demek istediğimi şuradaki haberden tam olarak anlayabilirsiniz. Zira haber; yeni çalınmış 360 milyon kullanıcı erişim bilgisinin satılık olduğu yönünde!

1473 kez okundu.

Eğer iPhone kullanıyorsanız tehlikedesiniz!” hakkında 2 yorum

  1. Apple Maps başarısızlığı, iMessage’daki stabilite ve güvenlik problemlerinin de yakın zamanlarda gerçekleşmiş olması tesadüf değil gibi 🙂 Jobs sonrası yaşanan gayrı-resmi Apple taht kavgası var bir de. Jobs izindekiler ve onaylamayanlar gibi ki, bu kişiler ekip yönetimlerinde bulunduğunda durumdan zararlı çıkan son kullanıcı oluyor hep.

Sen de yorumla