IconFinder: Webmasterlar için ikon devrimi

emrebilgin.com-iconfinder-iconWeb tasarımıyla uğraşıp, arabirimde kullanmak üzere ihtiyaç duyduğu ikonları Google Görseller’de aramayan yoktur sanırım. Belki eskiden kalma köklü bir gelenek, belki o zaman itibariyle alternatifsizlikti bu. Fakat 2007’den beri, ikon arama motoru olarak yayın yapan bir hizmet var: IconFinder.

Ortalama 2008’den beri kullandığım bu servis kendini epey geliştirdi. İçerik bazında epey doyurucu portföye sahip. Kullanıcı değil, satıcı olmak isterseniz, kendi ikonlarınızı satma seçeneğiniz de mevcut. Burada yazma gereği duymamı sağlayan ise yeni bir özelliği: Icon Data Uries.

Kendisinden, ufak boyutlu dosyaları html/css içerisinde gömme yöntemi diye bahsedebilirim. -Uydurma bir Türkçe isim kullanmaktansa terim olarak orijinal kalmalı- Kullanımı ve yapısıyla alakalı bilgi/örnek Wikipedia makalesinde mevcut.

İlgili yeri tıklayarak DataUri çıktınızı alabilirsiniz
İlgili yeri tıklayarak DataUri çıktınızı alabilirsiniz

IconFinder üzerinde bu özelliği kullanmak ise çok basit. Dilediğiniz ikonu görüntülerken, indirmek istediğiniz formatın butonunda açılır menü olarak “Get data URI (Base64 encoded)” seçeneğini göreceksiniz. Bu komutu verdiğinizde IconFinder size base64 ile kodlanmış olarak bir çıktı verecek. Bu çıktıyı html/css üzerinde ikon dosyası yerine kullanabilirsiniz.

1056 kez okundu.

IconFinder: Webmasterlar için ikon devrimi” hakkında 2 yorum

Sen de yorumla