Linux Mint Samba ile Windows için ağ üzerinde klasör paylaşmak

emrebilgin.com-linux-unix-samba-logo

Linux’u sanal hayatımızda yaygınlaştırmak için çalışmalara devam ediyoruz.

Bu makalemizde Linux Mint çalıştıran bilgisayarımızdaki klasörlerimizi Windows üzerinden erişilebilir şekilde ağ paylaşımına açacağız. Linux ve Unix için Windows paylaşımları oluşturmamızı sağlayan araçlardan oluşan bir suit yazılım ile yapacağız bu işlemi. Yazılımımızın adı Mint ve bir çok Linux dağıtımında varsayılan olarak yüklü gelen Samba.

Paylaşım yönetimi

Samba yapılandırması için aslında yapmamız gereken pek bir ayar yok. Yalnızca tüm Mint kullanıcılarının (yerel işletim sistemi kullanıcıları) klasör paylaşımlarını yönetebilmesi için basit bir işlemimiz mevcut. Bu işlemi yapmadığımızda, paylaşmak istediğimiz klasörün sahibi olmayan kullanıcı paylaşımları yönetemeyecektir.

Yapılandırma

Yukarıda bahsettiğim problemi aşmak için uçbirimde root yetkileriyle oturum açıyoruz.

Samba yapılandırma dosyası olan /etc/samba/smb.conf dosyasını gedit metin editörüyle -veya bir başkası- açacağız. Bunun için uçbirime

gedit /etc/samba/smb.conf

komutunu veriyoruz.

emrebilgin.com-linux-mint-samba-configuration-command
smb.conf yapılandırma dosyası için komutumuz

smb.conf dosyamız açıldığında, [global] satırını bulup bir alt satırına

usershare owner only = false

satırını ekleyip, belgeyi kaydediyor ve çıkıyoruz.

emrebilgin.com-linux-mint-samba-configuration-smb.conf
[global] satırının peşine komutumuzu ekliyoruz
smb.conf dosyasında yapacağımız değişiklikler tamamlandı. Şimdi istediğimiz klasörü, Windows sistemler tarafından erişilebilir olarak paylaşıma açabiliriz.

Örnek olarak, bir önceki makalemizde kalıcı klasöre bağladığımız NTFS diskimizi Windows paylaşımına açalım.

Bunun için klasörde sağ tuş > Özellikler komutu vererek, Share sekmesine geçiyoruz.

emrebilgin.com-linux-mint-samba-configuration-folder-sharing
Paylaşım ayarları

Burada yapmamız gereken üç ayar mevcut.

 • Share this folder: Bu onay kutusunu işaretlediğimizde klasör paylaşıma açılacaktır. Share name kısmına paylaşım adını, Comment kısmına ise paylaşım yorumunu yazıyoruz. Paylaşım adını yazarken dikkat etmemiz gereken ise paylaşım isminin uzun olmaması. Zaten uzun olduğu durumda alt kısımda Share name is too long şeklinde bir hata alırız.
 • Allow others to create and delete files in this folder: Bu ayar klasöre ziyaretçiler tarafından yazma izni verilip verilmeyeceği. İşaretlemediğiniz durumda, ziyaretçiler yalnızca klasör içeriğini okuyup, kopyalayabilir. Yeni bir klasör/dosya oluşturma, var olan dosya/klasörleri değiştirme ve silme işlemlerini yapamazlar. İşaretlediğinizdeyse, ziyaretçiler klasörde tam yetkili olurlar.
 • Guest access: Bu ayar klasöre konuk erişimini aktif eder. İşaretlediğinizde her ziyaretçi paylaşım içeriğine erişebilir. Aksi takdirde, ziyaretçinin Linux Mint işletim sisteminde bir yerel kullanıcı hesabı yoksa veya bu hesap Samba paylaşımları için yetkili değilse ziyaretçi paylaşım içeriğine erişemez. Bunu genel olarak aktif bırakacağız.

Ayarları bu şekilde yaparak Create Share butonuna tıkladığımızda paylaşım oluşturulacaktır. Daha sonra ayarlarda değişiklik yapmak istersek, aynı ekrana gelip Modify Share butonunu tıklayacağız.

Paylaşımlara erişim

Bu şekilde oluşturduğumuz Windows paylaşımları, Windows işletim sistemlerinin Ağ kısmındaki taramada görünecektir. Alternatif olarak Linux Mint bilgisayarınızın adından veya IP adresinden de paylaşıma ulaşabilirsiniz.

Örneğin Linux Mint bilgisayarınız ile aynı ağa bağlı bir Windows 7 bilgisayardan paylaşıma erişmek için; Windows 7’de Başlat > Çalıştır > \\<LinuxMintMakineAdı> yazarak enter tuşuna basmanız yeterli. Mint bilgisayarınızın makine adını, uçbirime hostname yazarak öğrenebilirsiniz.

Benim örneğim için çalıştır kısmına \\emrevm yazıyorum:

emrebilgin.com-linux-mint-samba-windows-shares
Windows üzerinden Mint’e erişim

Windows paylaşımlarını yönetmek Samba ile bu kadar basit!

6345 kez okundu.

Linux Mint Samba ile Windows için ağ üzerinde klasör paylaşmak” hakkında 6 yorum

 1. Merhaba
  Linux Mint 17 kurulu sistemde söylediğinizi yapmama rağmen w7 kurulu sistemlerden bağlantı sağlayamıyorum. Dosyaya erişim hakkınız yok hatası alıyorum. Üç klasör paylaşıyorum bunlardan biri 777 diğerleri sadece okuma. Ubuntu 14 veya Mint 17 mate için açıklarsanız sevinirim.

 2. Sorunumu çözdüm. Geri bildirim açısından buraya yazmakta fayda var. Ben yukarıdaki “kalıcı klasöre ntfs disk bağlamak” konusunu pas geçmişim. Bu yüzden kök dizinde açtığım klasör erişilebilirken, sonradan bağladığım disk yönetilemiyordu. Sorunum makaleyi okuduktan sonra düzeldi. Yazı çok bilgilendirici ve basit. Emre beye teşekkürler. Ben alternatifler ve izinler konusunda çok uğraştığım için bir tüyo veriyim; smb.conf gibi dosyalarla uğraşmak istemiyorsanız KDE kullanın. Mint 16 Kde pardustan aşina olduğumuz arayüz ile stabil olarak geliyor. Paylaşmak iki tıklatmak kadar kolay.
  Saygılar.

 3. merhaba emre bey makaleniz için tşkr ederim dedikleriniz uygulandığında paylaşım sağlanmakta buraya kadar sorun yok.. ancak direkt ağdaki tüm kullanıcılar bu klasörlere erişebilmekte.. ve benim amacım bu dosya lara erişilmek istendiğinde kul. hesap adı ve şifre istemesi.. bunun içinde paylaşım seçeneklerindeki misafir kullanıcı izin tiki nin onayını kaldırıyorum.. ve kullanıcı hesaplarında kullanıcı oluşturuyorum ve kullanıcıları mint in çalışma grubu..sambashare vb. guruplara dahil ediyorum buraya kadar ok sanırım
  bir windows pc den ağdaki paylaşımı tıkladığımda kul. adı ve şifre sormakta oluşturduğum hesap adlarından birini ve şifresini girdiğimde kabul etmiyor hatta mint pc deki admin kul. adı ve şifreyide kabul etmiyor hatta eklediğim kullanıcıları admin yaptım yine faydasız .. bu konuda yardımınız dokunursa sevinirim
  hoşçakalınız

Sen de yorumla