Markalar ve garanti politikaları

Markalar hakkında tecrübe edindiğim bazı durumlardan bahsedeceğim bu yazımda. 3 sene civarında bilişim teknolojileri hizmeti veren bir firmada teknisyen ve yazılım geliştiricisi olarak çalıştım. BT ile alakalı neredeyse herşeyin meraklısı da olunca, bahsedeceğim durumları gözlemleme fırsatım oldu. Özellikle teknisyen olarak çalıştığım süreçte; sattığımız ürünlerden son kullanıcı cihazlarına kadar birçok elektronik ürünün teknik servis hizmetini verdim, garanti süreçlerini takip ettim. Teknoloji devlerinin kıyasıya savaşlarına kadar uzanan hayli “işin gerçeği” durumuna tanık oldum.

Cebimize, çantamıza giren devler

İşin mobil tarafından başlayalım. Bu yazımda daha çok Android sayesinde yıldızı parlayan, overrated bir marka olan Samsung ile yılların donanım kalitesi ve mobil lideri Nokia‘dan bahsedeceğim. Burada da bahsettigim gibi sıkı bir Nokia fanatiğiyim. Bu tavrımda ne kadar haklı olduğumun kanıtını bir hafta geçmeden önce yaşadım. Hatta ilginç bir durum sayesinde, iki dev rakip Nokia ve Samsung‘un satış sonrası hizmetlerini karşılaştırma fırsatım oldu.

Nokia: Rock solid heart touching
Nokia C6-01
Nokia C6-01

Asus’un sloganı ne kadar da Nokia’ya uyumlu! (Asus mucizelerine de başka bir yazımda değinirim artık) C6-01‘imi satın almamın üzerinden ortalama 2 sene, 4 ay geçti. Türkiye piyasasına 599 TL ile giren bu cihaz, zamanın tüm özelliklerini destekleyen bir akıllı telefon olarak, özellik/fiyat oranıyla müthiş bir üründü. Yasal garanti süresi olan 2 yılı doldurdum. Bu garanti süresince 2 kez mekanik arıza yapan 3.5mm ses jack girişi, garanti dahilinde ücretsiz onarıldı. Bozulması kesinlikle günde ortalama 6 – 7 saat müzik dinliyor olmam (14 gb müziğimi sürekli yanımda taşıyordum) ve yoğun olarak telefon görüşmeleri yapıyor olmamdan kaynaklı. Bu süreçte orijinalinin kablo bağlantısının deforme olması üzerine yeni bir orijinal WH-102 kulaklık edindim.

Hala cihaz üzerinde kutu ile gelen orijinal BL-5CT batarya kullanıyorum. İlk zamanlarında sürekli wireless, 3g bağlantıları, yoğun telefon görüşmeleri ve müzik dinleme ile ortalama 3 tam gün dayanan bataryanın ömrü, şu an aynı yoğun kullanımda 1 tam güne indi ve şişme gibi bir deformasyon mevcut değil.

(Belirtmeden edemeyeceğim: Benimle aynı dönemde aynı cihazı alan bir arkadaşım, telefonu birkaç kez hunharca düşürdükten sonra, her seferinde garanti dahilinde ücretsiz onarılan cihazıyla gayet mutlu! Yine belirtmeliyim ki düşürülme kesinlikle kullanıcı hatası sayılır ve garanti dahili onarım kabul edilmez!)

2 seneyi böylece problemsiz atlatmış bir cihazın mutluluğunu yaşıyorken tam da; garanti süresi bitiminden 1 ay sonra yarım litre tutarında sıvı alan büyük bir bardak dolusu şekerli hazır kahve cihazımın üzerine döküldü. 1 gün boyunca kurutma ve kurtarma çalışmaları yürütmüşken, ertesi gün bir arkadaş tarafından aynı miktar aynı kahve tekrar cihazın üzerine boca edildi. (Buna ne derdiniz?) KVK garantili cihazımı onarıma teslim ettim. Cihazı vermeden önce kontrol ettim; hoparlöründe cızırdama hariç hiçbir problem yoktu. (En küçük noktasına kadar kahve sızmışken üstelik!) Garanti süresi bitimi nedeniyle 80 TL onarım bedeli çıkarıldı. Onarım tamamlandığında cihazı teslim aldım ve problemsiz kullanmaya devam ediyorum.

Samsung: Ucuz plastik!

Apple – Samsung arasındaki rekabete fanlarının da dahil olmasıyla ortaya çıkan “ucuz plastik” yakıştırmasını duymuşsunuzdur. Samsung neden plastik kasa seçtiğiyle alakalı şöyle diyordu:

Plastik kasanın arka kapağı esnekliği dayanıklılık için kullanırken, kolayca açılabiliyor ve değiştirilebiliyor.

Samsung Galaxy Note II
Samsung Galaxy Note II

(bkz:swh) dedikten sonra devam edelim. Teknosa ürünü olarak satın aldığım Samsung Galaxy Note 2, Onion kılıf hediyesiyle (satış fiyatı 40 TL) birlikte geldi. Bu marka kılıfların Samsung’larla ne kadar uyum içerisinde olduğuyla alakalı birçok yazıya ve yoruma denk gelmiştim internet araştırmamda. Oysa kullanmaya başladıktan 1 – 2 ay sonra kelimenin tam anlamıyla çatlayıp dökülmeye başladı. Tamamen ikiye ayrıldıktan sonra, Note 2’mi kılıfsız kullanmaya başladım. Ortalama 20cm yükseklikten, elimden beton zemine düştükten sonra, kasaya dahil olan plastik kamera koruma camı ortadan ikiye çatladı. Aynı düşüşte S-Pen’de ve sağ üst arka tarafta ezilmeler meydana geldi. Ezilmeler kullanıma engel olmasa da, kamera camındaki çatlak, görüntüde yansımaya sebep olduğu için büyük problemdi benim adıma.

Galaxy Note 2 HDR çekimi
Problemin nasıl olduğunu görmek için tıklayarak büyütebilirsiniz

Cihazımı Samsung yetkili servisine garanti dahiliyle götürdüm. Öncelikle telefon didik didik edilip, eziklerinden çiziklerine kadar not edildi ve teslim alındı. Aynı günün akşamında, Samsung merkezli onarım bedelini onaylamam durumunda işlem yapılacağını bildiren bir sms aldım. Fakat bu bedele ne online takip sayfasında, ne de sms içeriğinde yer verilmemişti. Merkezi aradığımda seri numarasına kadar bilgilere ulaşıp, fiyat bilgisine ulaşamadıklarını öğrendim. Bana verilen cevap: “Teslim ettiğiniz servis ile görüşün.” Öyle yaptım. Bahsettiğim camın değişimi (pardon, tüm kasanın!) için 110 TL onarım bedeli çıkarıldı. Yalnızca camın değişmesini istediğimde yapamadıkları söylendi. Demin alıntıladığım Samsung’un plastik hakkındaki açıklamasını hatırlıyorsunuz değil mi!…

Diğer dünya

Tabletler, PC’ler, notebook’lar ve diğer teknolojik ürünler ayrı bir yazı konusu. Bunlara da tek tek değinip tecrübelerimi aktaracağım. Şimdilik siz siz olun, ürünlerinizi garantiye göndermek zorunda kalmamak adına kullanım kılavuzlarınca dikkatli kullanın.

1263 kez okundu.

Markalar ve garanti politikaları” hakkında 2 yorum

  1. Yukarıdaki yazılan yazıdaki fiyat bilgileri tamamen yalan dolandır. Dolayısıyla samsung reklamı yapılan yukarıdaki yazının tamamı yalandır.

    1. Merhabalar Cem Bey;

      Özellikle vurgulamak istiyorum ki, belirttiğim fiyatların fatura ve makbuzlarına kadar elimde mevcut olduğunu hatır ediyorum. Kontrol edip (duruyorlarsa) buraya iliştireceğim.

      Yazımda özellikle Nokia fanatiği olduğumu belirtip; Samsung’da yaşadığım problem sebebiyle, deyim yerindeyse kendisini yerden yere vurmamı fark etmişsinizdir. Yazımı gerçekten anlayarak okuyarak Samsung reklamı yapılıyor demenize anlam veremedim. Yanlış olduğumu düşündüğünüz konuların doğrularını iletirseniz sevinirim.

Sen de yorumla