Raspberry Pi: Avuç içi büyüklüğünde 25 dolarlık bir dev

emrebilgin.com-raspberry-logo
Başlık abartı olmasa gerek. Zira yıllık ortalama 20 TL gibi bir elektrik tüketimi, avuç içi büyüklüğündeki boyutları ve tek parça yapısıyla Raspberry Pi bir çok projenin kalbi olan / olacak olan, 25$ bedeliyle herkes tarafından ulaşılabilir bir çok yönlü proje geliştirme kartı / bilgisayar.

Raspberry Pi

Kısaca tarihinden bahsedelim.

Cambridge üniversitesinden Eben Upton, Rob Mullins, Jack Lang ve Alan Mycroft; 2009 yılında, bilgisayar bilimi öğrencilerinin bilgisayarın çalışma sistemini daha iyi anlaması ve üzerine rahatlıkla geliştirmeler yapması için mini bir singleboard -tek parça kart diye çevirebiliriz- cihaz geliştirmeyer karar verirler. Cihazlarının ismini Raspberry Pi olarak belirler ve Raspberry Pi Foundation‘ı (Raspberry Pi Vakfı) kurarlar.

Kuruluşundan bugüne geçen süre içerisinde vakıf, Raspberry Pi için farklı konfigürasyonda modeller üretirler. Bu modellerin ortak özellikleri arasında; HDMI çıkış, ethernet, usb, 3,5mm ses portları gibi bir bilgisayarın çalışması ve kullanıcısıyla etkileşime girebilmesi için gerekli tüm giriş/çıkış portları vardır. Linux gibi kuvvetli ve çok düşük sistem kaynaklarıyla çalışabilen bir işletim sistemiyle de birleşen bu özellikler, kısa sürede Raspberry’yi epey popüler hale getirir.

Windows ve Android gibi sistem kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyan işletim sistemlerini de çalıştırabilmek için geliştirilen ve bugün piyasada yaygın olarak bulunan son Raspberry sürümü Pi 2 Model B ismiyle geçiyor. Bu modelin konfigürasyonu işe şöyle:

 • A 900MHz quad-core ARM Cortex-A7 işlemci
 • 1GB RAM
 • 4 USB portu
 • 40 GPIO pini (giriş/çıkış işlemleri için programlanabilir elektronik bağlantılar)
 • Full destekli HDMI portu
 • Ethernet portu
 • 3.5mm ses jackı ve composite video
 • CSI kamera arabirimi
 • DSI görüntü birimi
 • MicroSD hafıza kartı slotu
 • VideoCore IV 3D grafik çekirdek birimi
emrebilgin.com-raspberry-pi-2-model-b
Görüldüğü gibi bir çok proje türü için yeterli bir donanım ve kredi kartı büyüklüğünde! Büyütmek için tıklayın.

* Yukarıdaki görselin kaynağı: theregister.co.uk/2015/02/02/raspberry_pi_model_2

Raspberry’nin tarihi ve ne olduğu hakkında bu girizgah yeterli sanıyorum. Şimdi kullanım alanları, avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim.

Kullanım alanları

Singleboard yapısı ve barındırdığı IO (giriş/çıkış) pinleri sayesinde Raspberry elektronik projeler için biçilmiş kaftan. Daha net açıklayacak olursak; üzerindeki işletim sistemine yazdığınız bir yazılım ile, Raspberry’ye bağladığınız sensörleri, elektronik birimleri, cihazları kontrol etmek çok basit. Bu kullanıma örnek olarak yapabilecekleriniz:

 • Isı, nem, sıcaklık, zamanlayıcı gibi sensörler ile, gece olunca evinizin ışıklarının sönmesini sağlayabilir, odaların sıcaklığı 30 derece olduğunda kombinizi kapatabilir, nem durumuna göre klimanızı açıp kapatabilirsiniz. Bir akıllı ev için gerekecek tüm beyin Raspberry ile elinizde.
 • Üzerine bağlayacağınız GSM modülü ve batarya ile dünyanın her yerinde internete bağlı bir bilgisayar elde edebilir, fiziksel sınırları ortadan kaldırabilirsiniz. Araç takip sistemi geliştirdiğinizi düşünün. Aracınızın içinde GSM, GPS modülü barındıran bir Raspberry, yazdığınız yazılım ile anlık olarak aracın koordinatlarını size iletebilir. Dahası isterseniz bu bilgiler ve komutlarınız ışığında aracınızın beyniyle iletişim sağlayıp aracınızı yönetebilir.
 • Üzerine yükleyeceğiniz işletim sistemi ve web sunucu yazılımlarıyla kendi web sunucunuzu çok düşük elektrik tüketimiyle sürekli yayın halinde tutabilirsiniz. Kendi güvenli mail sunucunuzu kurabilir, kendi bulut depolama ünitenizi geliştirebilirsiniz.
 • Standart bir akıllı olmayan televizyonu Raspberry ile akıllı hale getirebilirsiniz. HDMI portu üzerinden görüntü ve ses aktarımıyla televizyonunuza entegre edebilirsiniz. Bu aynı zamanda televizyon büyüklüğünde monitörü olan bir bilgisayar olacaktır.

Farklı kullanım alanları üzerine örneklemeye çalıştığım Raspberry’yi hayal gücünüz dahilinde bir çok projede kullanabilirsiniz. Her projede ortak nokta 25$ maliyetin işinizi görecek olması!

Windows 10 Core

emrebilgin.com-windows-logoMicrosoft’un IoT programı dahilinde destek verdiği cihazlardan bir tanesi de Raspberry. Şirket Windows 10 Core versiyonunu ücretsiz lisans ile Raspberry için dağıtmaya başladı.

Bu gelişme hala en büyük kullanım yüzdesine sahip işletim sistemi olan Windows’un IoT ile etkileşimi adına çok önemli. Yazılım sektörünün en popüler programlama dillerinden C# ve .Net çatısı ile IoT cihazlarınızı kodlayabildiğinizi, embedded sistemler üretebildiğinizi düşünün.

Microsoft kesinlikle bu adımıyla doğru bir hamlede bulundu. Bu hamle ise Raspberry Pi 2 cihazlarının dünyada henüz ön siparişteyken bile milyonlara ulaşan sipariş sayılarına ulaşmasını sağladı.

Avantajları

 • 45 gr ağırlığı ve 85.60mm x 56mm x 21mm boyutlarıyla neredeyse her ortamda kullanılabilir.
 • Pi 2 Model B modeli için 25 dolarlık satış fiyatı her bütçeye uygun sayılabilir.
 • 5V 1.8A değerinde bir adaptör (Samsung Galaxy Note 4 adaptöründen daha düşük) çalışması için gerekli enerjiyi sağlayabiliyor.
 • Üzerindeki IO pinleri elektronik kullanımına imkan sağlıyor
 • MicroSD hafıza kartıyla çalıştığından dilediğiniz boyutta bir kart ile işletim sistemi çalıştırabilir, USB portu üzerinden harici disk bağlayıp ihtiyacınız olan depolamayı elde edebilirsiniz.
 • Zengin shield (hazır elektronik modüller) seçenekleriyle çok ucuza ihtiyacınız olan elektronik aparatları takarak kullanabilirsiniz.
 • Vakıf tarafından sunulan işletim sistemi seçenekleri hızla artıyor ve destek içeriği internette epey doyurucu. Şu an itibariyle Windows 10 Core, Raspbian, Ubuntu Mate, Snappy Ubuntu Core, OSMC, OpenELEC, PINET, RISC OS işletim sistemlerini Raspberry sitesinden resmi olarak indirip kullanabilirsiniz.

Dezavantajları

 • Elektronik olarak minimal yapısı sebebiyle, elektrik akımına karşı aşırı duyarlı. Her ne kadar akım koruması bulunsa da, gerek bağladığınız güç kaynağı, gerekse kullandığınız modüllerin akım değerlerinin eşiği aşması cihazı yakabilir. Bu sebeple cihaz ile, resmi destekli ürünleri talimatlar doğrultusunda kullanmak gerekiyor.
 • Hafıza ünitesi bir MicroSD kart olduğu için, normal bir mekanik sabit diske göre bozulması ve veri kayıpları yaşamanız çok daha büyük bir ihtimal. Burada da yedekleme mekanizmanızı iyi ayarlamalısınız. Hatta Raspberry’yi besleyen adaptörü bir UPS güç kaynağına bağlamanız, hem elektrik kesintisinde saatlerce yetecek bir enerji sağlarken, hem de anlık kapanmaları ve hafıza kartı bozulmalarını engelleyecektir. Aynı UPS güç kaynağına modeminizi de bağlarsanız, elektrik olmadığında bile internete erişebilen Raspberry’niz, düşük güç tüketimleri sebebiyle düşük güçlü bir UPS ile bile saatlerce çalışabilir.
 • Üzerindeki grafik çipi çok düşük kapasiteli olduğundan, grafik ağırlıklı işlemleriniz için yeterli olmayabilir. Aynı durum düşük işlemci için yoğun işlem gerektiren ihtiyaçlarınız için de gerekli.
 • Singleboard ve açık elektronik devre yapısıyla ürünü korumak için mutlaka koruma kutusu edinerek kullanmalısınız. Kendi resmi kutuları epey çeşitli ve ucuz üstelik.
 • USB portlarının hepsini aynı anda kullanacaksanız veya fazla güç gerektiren bir usb cihaz bağlayacaksanız (harici hard disk gibi), ana besleme için kullanacağınız adaptörün en az 5V 3A ve üzeri bir kuvvette olması gerekiyor. Bu da size 5,90$ gibi maliyete sebep.

Toparlayalım

Sonuç olarak ürün dezavantajlarına rağmen mükemmel. Tabi bu yargı ihtiyaçlarınıza/beklentilerinize göre değişken. Üzerinde oynayabileceğiniz oyunlar bile mevcut olduğu halde Raspberry bir oyun ünitesi değil. Normal bilgisayarınızın kullanımının yerini almaktan çok uzak. Fakat sizin ondan beklentiniz, saydığım kullanım alanları içindeyse problem kalmıyor geriye.

Raspberry üzerine yazacağım bir çok farklı makalede daha görüşmek üzere!

945 kez okundu.

Sen de yorumla