USB bellekten Linux çalıştırmak

emrebilgin.com-linux-official-logoBir “penguen-sever(her iki anlamıyla) olarak, Windows kullanmamdan utanıyor olsam da (yoğun tempoyla çalışan bir yazılım geliştiricisi için pratik ve pazar payı yüksek bir işletim sistemi gerekli) Linux sanal yaşantımın baş tacı konularından. Sunucu tarafında asla -gerekmediği sürece- Windows tercih etmiyorum örneğin. (Haklı sebeplerim var!) Çok tutulan Android‘in de Linux temelli olduğunu bilmeyene öğretmiş olalım.

Kısa bir girizgahtan sonra konumuza dönelim. Eski nesil Linux dağıtımlarını saymazsak, (ilk tanıştığım Türkçe dağıtım Turkix ve Gelecek Linux) artık neredeyse tüm dağıtımların Live versiyonları (kurulmadan çalıştırılabilen) mevcut. Bir teknik servis olarak veya kendi bilgisayarımızda Windows’un saçmalıklarını kurtarmak amaçlı genellikle bu versiyonlara başvuruyoruz. CD/DVD kullanım oranının düşmesi ve optik sürücü barındırmayan hafif cihazların kullanıma başlamasıyla, Linux gibi sistemleri kullanabilmek için USB belleklere ihtiyaç duyar olduk. Tabi bu stabil bir yolla sağlanamıyor(du). Bu yazımda hybrid (hibrit) kalıplarla bunun ne derece stabil ve kolay yapıldığından bahsedeceğim.

Dağıtım olarak kısa sürede yaygın bir kullanıma ulaşmış ve güçlü bir topluluk tarafından geliştirilen Linux Mint kullanacağım. Yeni başlayacaklara tavsiye etmemle birlikte, kendisiyle alakalı bolca yazılarımı daha sonra göreceksiniz.

Hybrid kalıplar

En yakın Türkçe karşılığıyla “melez” denilebilecek hybrid kelimesi, kalıplarda (medya imajları, iso, nrg, img vb.) yalnızca CD/DVD gibi optik medya değil, USB belleklere de yazılabilen anlamında kullanılıyor. Daha özetle hybrid bir kalıbı CD/DVD’ye yazabildiğiniz gibi, USB belleklere de yazabiliyorsunuz. Bu kalıplardan önce Pen Drive Linux, UNetBootin gibi araçlarla kalıpları USB belleklere yazıyorduk fakat tam anlamıyla stabil çalışmıyordu.

Linux Mint

emrebilgin.com-linux-mint-logoMint’i Isadora kod adlı 9. versiyondan beri kullanıyorum. Hybrid kalıp desteği Lisa 12 KDE sürümünden beri geldi ve güncel sürümü Petra kod adlı 16. sürüm. Cinnamon ve MATE masaüstü ortamları ve Debian üzerine geliştirilen bir diğer sürüm seçeneğiyle mevcut.

USB Image Writer

Mint’i bir USB belleğe yazmak için en kolay yöntem kendi üzerinde gelen USB Image Writer aracı. Terminal komut satırı üzerinden veya Windows tabanlı sistemlerde bazı diğer araçlarla da yazılabilir.

İşleme başlamak için Linux Mint 16’nın Cinnamon veya MATE versiyonlarından birinin kalıbını (tercihen Cinnamon) indirip DVD’ye yazdırın. (Kalıbı depolayın, yazdırmakta kullanacağız) DVD’nizi hazırladıktan sonra sisteminizi Mint ile başlatın ve sırasıyla aşağıdaki resimlerle gösterdiğim adımları uygulayın. (Resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz)

Resimlere ulaşamayanlar için metin olarak da yazıyorum.

  • Aşama 1: Mint başlat menüsünden Accessories > USB Image Writer yolunu takipe din veya arama kısmına “usb image writer” yazarak aracı çalıştırın.
  • Aşama 2: Write image kısmından indirdiğiniz kalıp dosyasını (linuxmint-16-cinnamon-dvd-32bit.iso) seçin. to kısmında ise bilgisayarınıza takılı olan bir USB belleği seçin. (Dikkat etmeniz gereken; seçtiğiniz bellekteki tüm veri silinecek ve daha sonra o belleği depolama amaçlı kullanamayacaksınız!)
  • Aşama 3: Write butonunu tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. İşlem bittiğinde problem oluşmadıysa “The image was successfully written.” mesajı alacaksınız.

Bu 3 aşamayla USB belleğinizi hazırladıktan sonra, bilgisayarınızı yazdığınız bellek üzerinden başlatarak Mint kullanabilirsiniz.

Diğer Linux dağıtımları

Mint haricinde hybrid kalıp desteği veren tüm dağıtımları bu şekilde USB belleğe yazdırabilirsiniz. Alternatif olarak Ubuntu hybrid kalıp destekler.

Yeni Mint belleğinizle keyifli çalışmalar!

7579 kez okundu.

USB bellekten Linux çalıştırmak” hakkında 4 yorum

  1. “…daha sonra o belleği depolama amaçlı kullanamayacaksınız!” derken?! Hani yani kalacak mı o orada ilelebet? Formatla falan?

    1. Kullanılamayacaktan kastım, belleği Linux boot belleği (Live USB) olarak kullandığınız sürece, içinde başka dosyalar taşıyıp saklayamayacaksınız. Tekrar kullanmak istediğinizde, tek partition NTFS/FAT32 biçimlemeniz yeterlidir Gökhan Bey.

Sen de yorumla