VLC, GOM, KM Player kullanmak Dell garantinizi devre dışı bırakır!

emrebilgin.com-dell-logoSanırım ilginç bir başlık oldu ama doğru bir ifade. Başlıkta belirtmediğim tek durum; Windows Media Player dışında bir medya oynatıcısı yüklemiş olmak, Dell marka bilgisayarınızın hoparlör garantisini devre dışı bırakır.

Konuyu aydınlığa kavuşturalım. Burada rast geldiğim bir durum üzerine konuyu kaleme alıyorum. Bir Dell kullanıcısı, bilgisayarına VLC Media Player kurduğu için, bilgisayarının hoparlörlerinin garantisinin devre dışı kalarak, diğer parçalardaki garantinin devam ettiğini yazıyor. Kaynaktaki metin İngilizce, ben özetlemiş olayım.

VLC, GOM, KM Player ve eşlenikleri

İsmi geçen medya oynatıcı yazılımlarının ortak özelliği, hoparlörlere iletilen sesi sanal olarak diğer medya oynatıcılara göre artırabilmesi. GOM player üzerinden örneklersek, Windows Media Player kullandığınızda %100 olarak alabildiğiniz sesi, GOM Player kullanarak %200 yüksekliğinde alabiliyorsunuz.

emrebilgin.com-gom-player-warranty-violation
GOM Player

Yukarıda GOM Player örneğinde görebileceğiniz gibi, çıkış sesi normalin iki katına çıkarılabiliyor.

Garanti şartları

Saydığım medya oynatıcılarda olan bu ses yükseltme özelliği, hoparlörleri normalin üzerinde ses ile çalıştırarak zarar görmelerini sağlayabiliyor. Dell firması ise bu durumu garanti şartnamesine ekleyerek kendi tarafınca önlemini almış.

Bahsettiğim Dell destek forumlarında yazan kullanıcı, VLC gibi ses yükseltme özellikli oynatıcıları kullanırken %100  ses eşiğinin üzerine çıkılmamasını ve garanti durumu gerektiğinde Windows Media Player harici tüm oynatıcıların sistemden kaldırılarak ürünün garantiye gönderilmesini tavsiye ediyor.

1324 kez okundu.

Sen de yorumla